Mała czcionka Normalna czcionka Duża czcionka
napis_gorny_pl
Młodzież z Gminy Izbica w partnerskiej Gminie Winterlingen PDF Drukuj Email
poniedziałek, 12 lipca 2010 09:53

Od 17 do 23 lutego br. przebywała w partnerskiej Gminie Winterlingen grupa dwudziestu uczniów wraz z dwiema opiekunkami Panią Barbarą Talik - dyrektor ZS w Izbicy, Panią Ewą Olech – dyrektor SP w Wirkowicach, Panią Moniką Nowosad – tłumaczką i nauczycielką j. niemieckiego      oraz Panią Martą Bałabuszek - przedstawicielką Urzędu Gminy w Izbicy. Wyjazd ten został zorganizowany w ramach projektu pn: „Wzmocnienie współpracy międzynarodowej z Gminą Winterlingen oraz promocja turystyki w Gminie Izbica”. Pobyt w Winterlingen był nagrodą dla wyróżniających się uczniów ze szkół z terenu Gminy Izbica. Wyjazd był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

Goście uczestniczyli w oficjalnym powitaniu w Ratuszu, gdzie spotkali się z niezwykle przyjaznym przyjęciem. Jeszcze tego samego dnia zwiedzili samo Winterlingen i jego okolice, zwiedzili wieżę ciśnień z punktem widokowym w Benzingen a także gminną bibliotekę. Wieczorem uczestniczyli w atrakcyjnych zabawach na basenie. Tego dnia towarzyszyły grupie Pani Gabriele Schlee - Burmistrz Winterlingen oraz Pani Brunhilde Diehl - odpowiedzialna za współpracę między gminami.

Wizyta_dzieci_w_Winterlingen

Następnego dnia uczniowie podziwiali zamglone widoki w czasie godzinnego rejsu katamaranem po Jeziorze Bodeńskim, zwiedzali stare miasto w Konstanz oraz w drodze powrotnej Muzeum Techniki im. Dorniera w Friedrichshafen. Towarzyszyli im Pan Ludwig Maag - Kierownik Urzędu Gminy w Winterlingen,  Pan Peter Erath - Radny Gminy i członek komitetu partnerskiego. Wieczorem dzieci wraz z opiekunami spędzili atrakcyjnie czas w miejscowej kręgielni.

Wizyta_dzieci_w_Winterlingen_2W sobotę grupa zwiedzała zamek Hohenzollernów w Sigmaringen a następnie przejechała przez romantyczną dolinę Dunaju, podziwiając urokliwe wzgórza i skały wiszące tuż nad drogami. Po południu Młodzieżowa Ochotnicza Straż Pożarna Winterlingen przygotowała dla dzieci swój własny program, który obejmował zwiedzanie strażnicy, pokaz sprzętów gaśniczych i ratowniczych oraz wspólne gry i zabawy. Tego dnia również towarzyszyły im Panie Schlee i Diehl.

W niedzielę grupa z Polski uczestniczyła w nabożeństwie, gdzie zachwycili mieszkańców Winterlingen, śpiewając po polsku i po niemiecku „Barkę”. Po obiedzie dzieci spędziły bardzo miło czas w  parku wodnym, gdzie mogły szaleć do woli przy basenach z falami, zjeżdżalniami i kąpieliskach na wolnym powietrzu.

22 lutego, po wspólnym śniadaniu z przedstawicielami Ratusza w Winterlingen, nastąpiło pożegnanie i uczestnicy wizyty wyruszyli autobusem w drogę powrotną do Izbicy.